Podziel sie!

auto zima_510xSamochód jest przyjacielem kobiety, ale w zimie zamienia się w potwora, którego trzeba ujarzmić.

Co możesz zrobić w lecie lub jesienią z samochodem, żebyś nie miała problemów zimą? Jeżeli masz garaż, to nie trać czasu i nie czytaj dalej. W przeciwnym razie przeglądaj osiedlowe gazetki, miejscowe ogłoszenia, "rozpuść wici" wśród znajomych o tym, że szukasz garażu. Naucz się parkować tyłem. Przy okazji wymiany opon letnich na zimowe, upomnij się o sprawdzenie stanu akumulatora i płynu chłodzącego silnik. Możesz również zlecić zabezpieczenie gumowych uszczelek w drzwiach. Spróbuj to zrobić samodzielnie. Nawet koło domu "pod chmurką". Po otwarciu drzwi, widoczne są gumowe uszczelki okalające karoserię. Umyj je dokładnie szmatą i płynem np. do mycia okien. Tak samo wyczyść tę część drzwi, która przylega do uszczelek. Potem następne drzwi i uszczelkę w bagażniku. Teraz wróć do pierwszych. Na pewno są już suche. Silikonem w sprayu nasącz z zewnątrz całą uszczelkę, a bardzo dokładnie mały kołnierzyk przy samej karoserii. Tak samo pozostałe uszczelki. Nie zapomnij o bagażniku. Fachowcy zalecają nawilżanie silikonem przynajmniej raz w miesiącu. Silikon kosztuje około 10 zł i jest bardzo wydajny. Wystarczy na 4-5 operacji. Uzupełnij bagażnik o zimowe akcesoria. Potrzebny będzie płyn do spryskiwacza na zimę. Kup 2 opakowania i trzymaj je w samochodzie. Znajdź wygodne dla ciebie dwie skrobaczki z twardą i miękką gumą. Tylko nie kupuj plastikowych. Jeżeli masz z zeszłego roku, to sprawdź, czy są jeszcze dobre. Powinny być całe, elestyczne bez żadnych ubytków. Przydadzą się również głębokie, gumowe dywaniki pod nogi, miękka miotełka do śniegu z teleskopem i nowa gąbka do zaparowanych szyb. Składana saperka i dwa pudełka kartonowe rozłożone na płasko w bagażniku, też mogą być potrzebne. Jeszcze odmrażacz do szyb i dwa do zamków.Te ostatnie schowaj. Jeden do torebki, a drugi do kieszeni zimowego płaszcza. Wymień płyn na zimowy. Jeżeli jest jeszcze letni, to dolej koncentratu zimowego w odpowiedniej proporcji, która jest podana na opakowaniu. Jednak najlepiej zużyj letni płyn i spokojnie wlej zimowy. Staraj się często myć szyby - czyste mniej zamarzają.

Wychodzisz rano z domu

Najpierw spróbuj otworzyć drzwi. Nie udało się. Nie szarp, bo możesz uszkodzić uszczelki. Wyjmij spokojnie odmrażacz z torebki i psik! do zamka. Drugi masz na zapas w kieszeni płaszcza. Dalej nic - rozgrzej klucz w dłoni, nachuchaj na niego. Bez rezultatu. Wróć do domu po pojemnik z gorącą wodą. Butelkę lub reklamówkę przyłóż do drzwi tak, żeby objęła zamek. Możesz podśpiewywać ulubiony przebój. Nie poddawaj się. Zostaw przednie drzwi i powtórz to samo z tymi obok pasażera. Masz pecha. Pozostał bagażnik dla tych, którzy mogą dostać się tędy do środka. Otwórz go i wejdź do wnętrza. Jesteś w samochodzie. Zapal silnik ze sprzęgła, włącz ogrzewanie i nadmuch na szybę. Spokojnie nucąc następny przebój, wyjdź i spryskaj odmrażaczem przednią szybę, boczne i tylną. Odmrażacz miej cały czas w samochodzie. Wróć do przedniej. Odegnij wycieraczki i miękką skrobaczką ściągnij śnieżną breję. Potem włącz wycieraczki i gotowe! Boczne szyby wyczyść tą samą skrobaczką, a tylnej nie ruszaj. Muszą być odmrożone 4 szyby: z przodu, z tyłu i 2 boczne przednie. Nie zapomnij o lusterkach bocznych, tablicach i światłach. Trzeba je odśnieżyć, ale nie skrobać. Poomiataj miotełką. Tak samo śnieg z dachu. Podgrzewane boczne lusterka nie ruszaj. Mogą zostać przymarznięte. Dadzą sobie radę. Wczoraj zaparkowałaś samochód tyłem. Ale przez noc napadało dużo śniegu. Ruszaj na wyprostowanych kołach, powoli na półsprzęgle. Jeżeli koła zabuksują, to wyjmij z bagażnika saperkę i do śniegu! Pozostała opcja z kartonami. Są w bagażniku, podłóż je pod koła i...poszło! Jesteś naprawdę dzielna!

Barbara Baran

O Nas

Historia każdej wielkiej marki zawsze rozpoczyna się od niepowtarzalnej idei. Sam pomysł to jednak za mało! Potrzeba nadać mu właściwy tor, by marzenia stały się rzeczywistością. Świat mediów i PR-u jest...

Przeczytaj Też

Samodzielny wyjazd na wakacje to duże przeżycie nie tylko dla mamy, ale...
Rozmiar: + -

Salony Urody i SPA

Stylowe miejsce z nastrojowym wnętrzem, profesjonalnymi stylistami, w którym odmienisz swój wizerunek na lepsze.

Salony Mody

To wyjątkowy salon z włoskimi torebkami. Kupisz tu nie tylko torebki, aktówki i portfele, ale również skórzane torby na laptopa czy luksusowe kuferki na biżuterię.

Twój Sklep

Wyjątkowa kwiaciarnia artystyczna, w której kupisz nie tylko wspaniałe kwiaty, ale też ciekawe i wyjątkowe prezenty. Spotkasz tu mistrzynię florystki, która nie tylko świetnie komponuje kwiaty, ale jest...